شرایط فسخ نکاح برای زوج و زوجه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

باتوجه به سوالات مکرر بازدیدکنندگان وب سایت موسسه حقوقی مبنی بر شرایط درخواست فسخ نکاح برای زوجه و زوج ، بر آن شدیم تا با توضیح کامل این مبحث پاسخ سوالات شما کاربران عزیز را داده باشیم.

خیار عیب

از نظر قانون مدنی،در عقد نکاح کم بودن یکی از ویژگی ها یا بیش ازمتعارف بودن برخی از اوصاف ،عیب تلقی و شخصی که از این عیب آگاه نبوده و در هنگام عقد نکاح نیز این عیب وجود داشته باشد ،می تواند به استناد خیار عیب ،معامله را فسخ کند.

قانون گذار ،فقط برخی از عیوب را به عنوان عیب در عقد نکاح مشخص نموده که این عیوب  مربوط به زوجه است که عبارتند از

جزام ،برص ،زمین گیری ،نایبینایی از هر دو چشم ،افضاء ،قرن ،عیوب مختص زوج که باعث فسخ نکاح می شود ،عنن ،مقطوع بودن آلت تناسلی ،خصاء

عیوب مشترگ به باعث فسخ نکاح می شود

عیبی که می تواند در زوج یا زوجه وجود داشته باشد و از موارد فسخ نکاح  باشد،جنون است.

اگر اثبات شود خانم یا آقا دچار جنون شده است،اعم از جنون ادواری یا دایمی ،طرف مقابل می تواند مبادرت به فسخ نکاح نماید.

اگر مرد بعد از عقد نکاح مجنون شود زن حق فسخ نکاح را خواهد داشت،حتی اگر جنون بعد از عقد باشد.اما اگر زن بعد از عقد نکاح مجنون شود ،مرد حق فسخ نکاح را نخواهد داشت.

تنها مورد دیگری که اگر بعد از عقد نکاح در زوج ایجاد شود ، زوجه می تواند عقد نکاح را فسخ کند عنن است.مشروط بر اینکه حتی یک بار هم فعل زناشویی انجام نشده باشد.

بیماری های دیگر مانند صرع ،دیابت از نوع اول و بیماری های این چنینی ،عیب تلقی نمی شود.و نمی تواند باعث فسخ نکاح گردد.

این عیوب در صورتی که هنگام انعقاد نکاح وجود داشته باشد و زوجین  از وجود این عیوب در هنگام انعقاد نکاح آگاه نباشند ،حق فسخ نکاح برای وانها وجود خواهد داشت.

اما اگر بعد از عقد نکاح هر کدام از این عیوب ایجاد شود ،باعث فسخ نکاح نمی شود.

مرجع تشخیص این عیوب ،پزشکی قانونی است و اگر پزشکی قانونی ،بعد از معاینات پزشکی ،وجود این عیوب را به دادگاه گزارش دهد ،دادگاه می تواند مبادرت به فسخ نکاح نماید.

خیار تدلیس

به استناد ماده 438 قانون ،تدلیس عبارت است از عملیاتی که  موجب فریب طرف مقابل شود.

 یعنی مانور متقلبانه ای که تدلیس کننده با علم و آگاهی ،اعتماد طرف مقابل را جلب و مبادرت به فریب او می کند.

در اینجا قانون گذار ،این حق را به شخصی که مورد تدلیس قرار گرفته خواهد داد تا بعد از اثبات تدلیس ،عقد نکاح را فسخ نماید.

ممکن است هر یک از زوجین ویژگی ها یا اوصافی را در مورد خود بیان کنند که طرف مقابل به دلیل وجود این اوصاف ،حاضر به ازدواج با خانم یا آقا شده باشد ،بعدا مشخص شود چنین اوصافی وجود ندارد،طرف مقابل حق فسخ خواهد داشت.

در صورتی که تدلیسی صورت گرفته باشد ،ولی بنای عقد نکاح بر اساس اقدامات فریبکارانه منعقد نشده باشد ،و اصولا برای طرف مقابل چنین موضوعی دارای اهمیت نبوده ،بحث تدلیس منتفی است.

تدلیس یا فریب در ازدواج جرم بوده و بهتر است ابتدا از طریق دادسرا ،با طرح شکایت کیفری مطرح شود.

اگر این موضوع مبنی بر اینکه اولا تدلیسی صورت گرفته یا خیر ،ثانیا شاکی یا شاکیه اصولا عقد نکاح خود را بر اساس تدلیس بنا نموده است ،دادسرا ابتدا مبادرت به صدور قرار مجرمیت ،سپس با تایید دادستان  کیفر  خواست و اگر در دادگاه کیفری

شخص تدلیس کننده محکوم شود فبه سادگی به استناد رای کیفری ،می تواند تقاضای فسخ نکاح نماید.

خیار تخلف از شرط

در صورتی که در عقد نکاح شروطی گنجانده شده باشد و عقد نکاح بر اساس این شروط منعقد شده باشد ،مشروط له و کسی که شرط به نفع اوست می تواند عقد نکاح را فسخ نماید.

برای مثال ممکن است شرط شود حق انتخاب مسکن یا شهر زندگی مشترک با خانم باشد ،یا آقا شرط کند خانم به محض جاری شدن صیغه نکاح ،از شغلی که در آن کار می کند استعفا دهد  و یا سایر شروط معقول و مشروع ،در این صورت اگر مشروط علیه به مفاد شرط عمل نکتد ،طرف مقابل حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

شرط نباید خلاف مققتضای عقد نکاح باشد در این صورت شرط باطل و مبطل عقد نکاح نیز خواهد بود.اما تگر شرط نامشروع باشد و غیر عقلایی مطرح شده باشد،فقط شرط باطل است اما عقد نکاح باطل نخواهد بود

درباره ما

دفتر حقوقی پارسا با چندین سال سابقه درخشان در انجام پرونده های شما عزیزان با کسب نتایج عالی توسط بهترین وکلای پایه یک دادگستری ضمن ارائه کلیه خدمات حقوقی اعم از مشاوره آنلاین تنظیم انواع لوایح دفاعی، دادخواست ،شکوائیه و قرارداد آماده همکاری و خدمت رسانی به کلیه عزیزان در داخل و خارج از کشور می باشد،امید است با سپردن دعاوی خود به این مجموعه آرامش خاطر خویش  را فراهم سازید.

اطلاعات تماس

تهران-یوسف آباد -خیابان اسدابادی -نبش خیابان فتحی شقاقی - پلاک22 - برج هنر- طبقه چهارم- واحد14                                                

شماره های تماس :  

                                         09123666928                    

                         

تلگرام ویست وب

تهران-یوسف آباد -خیابان اسدابادی -نبش خیابان فتحی شقاقی - پلاک22 - برج هنر- طبقه چهارم- واحد14